Ședință de lucru a conducerii AIDO, la Arad

În ziua de 15 iunie 2022, conducerea Asociației Internaționale a Dogmatiștilor Ortodocși (AIDO) s-a întrunit într-o ședință de lucru, la Facultatea de Teologie Ortodoxă „Ilarion V. Felea” din Arad, de față fiind președintele Asociației, Pr. Prof. dr. Porphirios Georgi, vicepreședinții: părinții profesori Ștefan Buchiu și Ioan Tulcan, secretarul, părintele Filip Albu și părintele profesor Cristinel Ioja, decanul Facultății din Arad.

Pe agenda întâlnirii s-au aflat mai multe subiecte de dezbatere:

  • editarea și tipărirea volumului de studii rezultat în urma precedentului simpozion al Asociației, fiind agreată apariția acestuia sub dublu patronaj: Universitatea „Aurel Vlaicu” din Arad și Universitatea din Balamand;
  • au fost prezentate propuneri pentru locația și data viitorului simpozion internațional, urmând ca în perioada următoare să fie convenite aceste detalii;
  • constatându-se situația dificilă din Liban, ce a generat anumite probleme pentru susținerea financiară și tehnică a site-ului Asociației, a fost transmisă responsabilitatea administrării acestuia către părintele Filip Albu;
  • pentru viitoarea întâlnire a Asociației au fost propuse unele modificări ale organigramei consiliului de conducere, ce vor fi înaintate spre aprobare Adunării Generale.

Pr. Filip Albu