Dublă aniversare în Episcopia Ortodoxă Română din Ungaria

Episcopia Ortodoxă Română din Ungaria s-a aflat vineri, 8 iulie 2022, la ceas de dublă aniversare: în această zi de împlinesc exact 15 ani de la data hirotoniei și întronizării Preasfințitului Părinte Siluan, ca Episcop al Eparhiei Ortodoxe Române din Ungaria, fiind cel de-al doilea Ierarh ortodox român hirotonit și întronizat în Catedrală istorică din Giula (Gyula), pentru arhipăstorirea românilor ortodocși din Ungaria.

Iar tot acum s-a aniversat și împlinirea a 25 de ani de la data când Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, prin ședința sa de lucru din 13-14 februarie 1997, a reactualizat și pus în aplicare hotărârile sale mai vechi, din iulie și octombrie 1950 și din martie și noiembrie 1951, de recunoaștere a înființării Episcopiei Ortodoxe Române din Ungaria, stabilită anterior, prin Congresul Național Bisericesc al românilor ortodocși din Ungaria, ținut în 27 februarie 1946, tot aici, la Catedrala din Giula.

Se împlinea astfel o dorință mai veche și un vis al românilor ortodocși din Ungaria, care după anul 1920 și Tratatul de Pace de la Trianon au rămas într-o altă țară, de a avea propriul lor Episcop Ortodox Român la Giula. Până în 1997 ei au depins canonic de Episcopi ortodocși români de la Arad, sau Oradea, urmând ca după reglementarea canonică stabilită de către Sfântul Sinod în anul 1997, Vicariatul din Ungaria să fie ridicat la rang de Episcopie, iar Preasfințitului Părinte Timotei, Episcopul Aradului să-i fie încredințată conducerea temporară a acestei Eparhii, în calitate de Episcop Locțiitor, până la alegerea unui Episcop titular al românilor din Ungaria, care s-a petrecut în data de 21 februarie 1999, prin hirotonia și întronizarea primului Episcop, în persoana Preasfințitului Părinte Sofronie Drincec, actualmente Episcopul Oradiei. După mutarea sa la Oradea, cel de-al doilea Ierarh al românilor ortodocși din Ungaria a devenit Preasfințitul Părinte Siluan Manuilă, care și-a aniversat acum 15 ani de arhierie.

Pentru a marca aceste aniversări, în Catedrala Episcopală din Giula a fost săvârșită Sfânta Liturghie Arhierească de către Ierarhi care au fost implicați direct în aceste evenimente, sau au avut o legătură mai specială cu Episcopia Ortodoxă Română din Ungaria, și anume Înaltpreasfințitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, Preasfințitul Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, Preasfințitul Părinte Siluan, Episcopul Eparhiei Ortodoxe Române din Ungaria, Preasfințitul Părinte Lukijan, Episcopul Ortodox Sârb de Budapesta și Szentendre, din Ungaria și Administrator al Eparhiei Ortodoxe Sârbe de la Timișoara și Preasfințitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului și Strehaiei. Răspunsurile liturgice au fost date cu profesionalism de Grupul Psaltic „Sfântul Nicodim de la Tismana”, de la Catedrala Episcopală din Drobeta Turnu Severin, iar la slujbă au participat credincioși ai Catedralei din Giula și diferite oficialități, conducători ai unor instituții românești din Ungaria, ca de pildă Domnul Daniel Banu, Consulul General al României la Seghedin, Domnul Gheorghe Cozma, Președintele Autoguvernării pe Țară a Românilor din Ungaria (AȚRU), Domnul Berthold Netea și Doamna Elvira Ardelean, Vicepreședinți ai AȚRU, Doamna Maria Gurzău Czegledi, Directorul Liceului Românesc „Nicolae Bălcescu” din Giula, Doamna Delia Covaci, Directorul Săptămânalului „Cronica” al AȚRU, Doamna Anita Laslo, Redactor la Săptămânalul „Foaia Românească” din Giula, ș.a.

Cuvântul de învățătură al zilei l-a rostit Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Timotei al Aradului, care a vorbit despre importanța credinței ortodoxe, păstrată cu sfințenie de Biserica Ortodoxă Română, dar și de momentele istorice din viața Eparhiei din Ungaria, la care a fost părtaș. Tot despre aceste momente, precum și un istoric al constituirii Episcopiei Ortodoxe Române din Ungaria au fost făcute de Preasfințitul Părinte Sofronie, care a rememorat cele trăite de Preasfinția Sa, în fruntea acestei Eparhii. Un cuvânt de mulțumire și de recunoștință, față de Bunul Dumnezeu și de binefacerile Sale, revărsate cu îmbelșugare, asupra sa și asupra Episcopiei Ortodoxe Române din Ungaria, a fost rostit și de către Preasfințitul Părinte Episcop Siluan, care le-a mulțumite predecesorilor săi pentru tot ceea ce au făcut pentru această Eparhie, dar și tuturor celor care au fost părtași la acest moment aniversar de acum.

Pentru a marca aceste evenimente, dar și implicarea exemplară în viața Episcopiei și într-unul dintre proiectele edilitare foarte importante, care au vizat restaurarea și extinderea imobilului ce adăpostește Arhiva Episcopiei Ortodoxe Române din Ungaria și Paraclisul Episcopal, la finalul Sfintei Liturghii, Preasfințitul Părinte Siluan a conferit trei Ordine Patriarhale, acordate de Preafericitul Părinte Patriarh Daniel, după cum urmează: Ordinul „Sfinții Împărați Constantin și Elena”, pentru Părintele Arhimandrit Calinic Covaci, Consilierul Administrativ-Bisericesc al Episcopiei din Ungaria; Ordinul „Doamna Maria Brâncoveanu” pentru Stavrofora Irina Rus, de la Centrul Eparhial și Ordinul „Sfântul Ioan Gură de Aur”, pentru mireni, oferit Domnului Demkó András”, șeful firmei de lucrări „Energo Pack SRL” din Giula, care a efectuat lucrările la imobilul menționat, dar și la un alt imobil de la Centrul Eparhial.

Un cuvânt de apreciere a activității desfășurate în cei 15 ani de slujire arhierească și urări de bine pentru viitor, a fost adresat Preasfințitului Părinte Siluan, din partea Preoților Episcopiei Ortodoxe Române din Ungaria, de către Părintele Florin Olteanu, Protopopul de Giula.

Preasfinția Sa a primit, la rândul său, daruri, din partea Ierarhilor și oaspeților prezenți. Iar la final au fost invitați cu toții la o agapă comună, ce a avut loc în sala festivă a Liceului Românesc „Nicolae Bălcescu” din Giula, la fel ca și la momentul aniversar de acum 15 ani. Evenimentul bisericesc de la Giula a fost sprijinit și printr-o finanțare oferită din partea Guvernului Ungar, de la Budapesta.

Birourile de Presă ale Episcopiei Severinului și Strehaiei și Episcopiei Ortodoxe Române din Ungaria

https://basilica.ro/ierarhii-apropiati-de-episcopia-ungariei-s-au-reunit-la-giula-pentru-o-dubla-aniversare-in-eparhie/

Imagine:

Pr. Marian Gigină, Severin

Arhid. Emanuel Văduva, Giula