Arhiepiscopul Aradului a participat la ceremonia de deschidere a Anului universitar 2022-2023 a UVVG din Arad

Sub deviza „Implicaţi în educaţia ta”, Universitatea de Vest „Vasile Goldiş” din Arad a organizat duminică după-amiază ceremonia de deschidere a Anului Academic 2022-2023.

Manifestările au debutat la ora 16 cu o ceremonie religioasă oficiată de IPS Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, dimpreună cu un sobor de preoți, rostind la finalul acesteia un cuvânt părintesc în care le-a urat tuturor un an academic binecuvântat. După aceasta au avut depuneri de coroane de flori la statuia marelui corifeu Vasile Goldiş din Piaţa Revoluţiei, cel care dă numele universităţii arădene. De la ora 17, comunitatea academică şi conducerea Universităţii de Vest „Vasile Goldiş” din Arad, în frunte cu dna rector prof. univ. dr. Coralia Adina Cotoraci, s-au mutat la Palatul Cultural, unde a avut loc deschiderea festivă a anului universitar. Au fost prezenţi reprezentanţi ai oficialităţilor locale, înalte feţe bisericeşti, antreprenori şi colaboratori ai UVVG, studenţi şi părinţi.

Seara academică s-a încheiat cu un concert susţinut de Talisman împreună cu orchestra Filarmonicii din Arad.