Catedrala din Timișoara îşi va serba ocrotitorul, Sf. Iosif cel Nou de la Partoş | Program

Catedrala Mitropolitană din Timişoara îşi va serba ocrotitorul, Sfântul Ierarh Iosif cel Nou de la Partoş, în perioada 14-16 septembrie.

Programul slujbelor dedicate hramului:

Miercuri – 14 septembrie

 • 19:00 – Vecernia cu Litie
 • 21:00 – Procesiunea cu sfintele moaste
 • 23:00 – Utrenia

Joi – 15 septembrie

 • 00:00 – Sfânta Liturghie
 • 03:00 – Acatistul Sfântului Iosif cel Nou de la Partoş
 • 04:00 – Acatistul Sfintei Cruci
 • 05:00 – Acatistul Maicii Domnului Pantanassa
 • 06:00 – Taina Sfântului Maslu
 • 09:30 – Sfânta Liturghie arhierească
 • 18:00 – Vecernia
 • 21:00 – Paraclisul Sfântului Iosif cel Nou de la Partoş

Vineri – 16 septembrie

 • 07:00 – Utrenia
 • 08:30 – Sfânta Liturghie
 • 18:00 – Acatistul Sfântului Iosif
 • 19:00 – Reaşezarea raclei

Sfântul Iosif cel Nou de la Partoş s-a născut pe la anul 1568, în oraşul Raguza din Dalmaţia, într-o familie de creştini vlahi. Din botez se numea Iacob. Rămânând orfan de tată, mama sa i-a dat o creştere aleasă, iar la vârsta de 12 ani a fost trimis la Ohrida să înveţe carte. Când avea 15 ani, tânărul Iacob este chemat de Hristos la sfânta nevoinţă călugărească, în Mănăstirea Maicii Domnului, din Ohrida.

După cinci ani merge la Muntele Athos şi intră în obştea Mănăstirii Pantocrator. Apoi, a fost rânduit egumen la Mănăstirea „Sfântul Ştefan” din Adrianopol, pe care a condus-o cu multă înţelepciune şase ani. Apoi este numit egumen în Mănăstirea Cutlumuş din Athos, renumită ctitorie a domnilor Ţării Româneşti, unde se nevoiau mulţi călugări români şi macedoneni. După ce formează numeroşi fii duhovniceşti, se retrage la linişte în preajma Mănăstirii Vatoped.

Dar, răposând mitropolitul Timişoarei, românii din Banat, călăuziţi de Duhul Sfânt, au ales păstor în locul lui pe Cuviosul Iosif, deşi avea 80 de ani, fiind vestit în toate ţările balcanice şi cinstit ca sfânt încă din viaţă. În anul 1650 este hirotonit arhiereu şi aşezat în scaunul de mitropolit al Timişoarei. Mai multe detalii din viaţa sfântului, aici.

Citeşte şiDe ce este Sf. Iosif cel Nou de la Partoş ocrotitorul pompierilor?

Foto credit: arhivă Mitropolia Banatului

https://basilica.ro/catedrala-din-timisoara-isi-va-serba-ocrotitorul-sf-iosif-cel-nou-de-la-partos-program/