Cerc pastoral – misionar în Parohia Socodor

În  Duminica a XII-a  după Pogorârea Duhului Sfânt, 04.09.2022, în  Parohia Socodor a avut loc o nouă  întrunire  a preoților din Cercul pastoral-misionar Chișineu-Criș , coordonaţi, din încredințarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Timotei, de PC Părinte Daniel-Mirel Dumitru. Cu această ocazie, în biserica parohială cu hramul ,,Buna Vestire”, s-a oficiat începând cu orele 18.00 Taina Sfântului Maslu de către preoții prezenți la întrunire.

Soborul preoților slujitori s-a constituit după cum urmează: Pr. Daniel-Mirel Dumitru-parohia Chişineu-Criş I, Pr. Cantemir Lipovanu-preot pensionar, Pr. Gheorghe Câmpan – preot pensionar, Pr. Viorel Boțoc – parohia Socodor,Pr. Cătălin Tulcan – parohia Socodor, Pr. Gabriel Gosta – parohia Șimand, Pr. Mircea Hurdea – parohia Șimand, Pr. Florin Borca – parohia Șepreuș, Pr. Ioan Pavel-parohia Sintea-Mare, Pr. Dan-Viorel Albiş-parohia Chişineu-Criş II,  Pr. Aurel Mager – parohia Nădab, Pr. Ovidiu Ardelean – parohia Șiclău, Pr. Mihai Oprea- parohia Țipari, Pr. Adrian Hanțiu- parohia Vînători, Pr. Nicolae Vidican –parohia Mișca, Pr. Sandu Costin – parohia Pilu,  Pr. Gheorghe- Gabriel Juc- parohia Vărșand și Diac.  Florin- Adrian Pavel.

Cuvântul de învăţătură la Taina Sfântului Maslu a fost rostit de părintele Gheorghe- Gabriel Juc, de la parohia Vărșand, care, în cuvântul său rostit pe marginea pericopei evanghelice de la Matei 19, 16-26 care relatează convorbirea dintre Mântuitorul Iisus Hristos și tânărul bogat, a subliniat importanța preocupării permanente pe care trebuie să o aibă fiecare creștin pentru dobândirea vieții celei veșnice, preocupare ilustrată în Evanghelie prin întrebarea adresată Mântuitorului Iisus Hristos de către tânărul bogat: ,,Ce trebuie să fac ca să dobândesc viața de veci?” . Totodată, părintele a explicat în cuvântul său care este raportarea corectă a creștinului față de bunurile materiale, respectiv față de bogățiile lumii, astfel încât acestea să nu devină piedici în calea mântuirii.

Preotul paroh Viorel Boțoc, a mulțumit în încheiere preoţilor şi credincioşilor prezenţi, susținând apoi referatele cu următoarele teme:,, Rugăciunea minții și a inimii în Filocalie- hrană, curățire și sfințire a minții și a inimii’’ şi ,, Învățătura Sfântului Paisie  de la Neamț despre rugăciune”. Seara s-a încheiat cu o agapă frățească.

Următoarea întâlnire a preoţilor din cercul misionar Chişineu-Criş va avea loc în data de 25 septembrie , în parohia Șiclău.

Pr. Daniel-Mirel Dumitru