O nouă ediție a Simpozionului studențesc și masteral va avea loc la Facultatea de Teologie din Arad

Un alt eveniment academic, integrat seriei aniversare dedicate aniversării Bicentenarului Teologie Arădene (1822-2022), programate pentru acest an, îl constituie Simpozionul studențesc și masteral.

Acesta se va desfășura în zilele de 15-16.09.2022, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Timotei Seviciu, Arhiepiscopul Aradului, Facultatea de Teologie Ortodoxă “Ilarion V. Felea” din Arad, fiind inclus în cadrul programelor extra-curriculare finanțate de Ministerul Educației.

Tema acestei întruniri este: Teologia știința mărturisitoare despre Dumnezeu în Biserică și lume. Exigențele momentului. Simpozionul Național Studențesc și Masteral la care participă studenți din Facultățile de Teologie din Patriarhia Română reprezintă un exercițiu reflexiv și formativ asupra temei Teologiei ca știință mărturisitoare despre Dumnezeu în Biserică și în lume.

Mai multe detalii se pot obține accesând link-ul: https://fb.me/e/28EC2OyG0

Pr. Filip Albu