Tabără Gratuită pentru elevii premianți și pentru participanții la acțiunile bisericii din Semlac

Ediția a treia a Taberei ”Tinerețe în Ortodoxie” de la Căsoaia organizată de către Asociația ”Filantropia” a Arhiepiscopiei Aradului a fost prilejul prin care la ințiativa preoților din Semlac Ciprian Tripa și Felician Crăciun un număr de 58 de copiii însoțiți de către trei cadre didactice au fost recompensați pentru rezultate deosebite la învățătură, precum și copii participanți activi la activitățile din parohie și la concursul ”Urcuș spre Înviere”, cu o tabără gratuită  de patru zile la Căsoaia la finalul Vacanței de vară, în perioada 30 august- 2 septembrie.

Pe parcursul celor patru zile copii s-au bucurat, cântând, dansând, participând la jocuri colective sau cursuri de educație rutieră, plimbare în aer liber foc de tabără sau aventuri cu ”tiroliana”, Toate aceste activități fiind împletite cu rugăciunea sub sintagma liturgică ”Hristos în mijlocul nostru” care ”Este și va Fi!”

Deși ultima zi a fost marcată de ploaie și părea că va fi o zi și o seară plicticoasă nu a fost așa, aventura încheindu-se cu cele mai înalte sentimente pe care le pot nutri sufletele de copii pentru țara și națiunea română întru-un adevărat concert de cântece patriotice însoțite de aplauze și cântate de către toții copii de la Semlac.

Costurile au fost acoperite de către bunii credincioși și prietenii Parohiei Semlac care nu pot rămâne anonimi și cărora copiii țin să le mulțumească în ordine aleatorie astfel: mulțumiri aduc lui Dan și Mihaela, Valentin, Letiția, Luminița, Lacrima, Viorel, Marinela, Alin și Sorin pentru gestul de omenie de care au dat dovadă și cărora țin să le aducă mulțumiri și rugăciuni precum și  răsplată de la Domnul și inițiatorii acestui demers.

Pr. Ciprian Tripa