Biserica de lemn de la Spitalul din Ineu promovată de Centrul de Turism Arad

Săptămâna aceasta vom continua să promovăm obiective turistice din zona Podgoriei Miniș – Măderat, mai specific, obiective din zona Ineului! Astăzi vom prezenta biserica de lemn „Izvorul Tămăduirii” din Ineu!

Oraşul Ineu este aşezat pe cursul inferior al râului Crişul Alb, străjuit la 3 km de măgura vulcanică Mocrea, deal de 346 m înălţime. Ineul este principala poartă de intrare în Ţara Zărandului. Oraşul Ineu are în componenţă şi localitatea rurală Mocrea. Prima atestare documentară a Ineului apare în 1214 (villa Ieneu).

Proiectul ridicării bisericii datează din anul 2010, construcția ei fiind finalizată în anul 2016. Ea a fost asamblată în Maramureș, fiind ulterior adusă la Ineu, unde a fost reasamblată și poziționată exact unde se află și în ziua de azi! Slujba de târnosire a bisericii a avut loc la data de 9 Octombrie 2016, având statut de capelă de spital.

https://www.facebook.com/cniptarad