Sfântul Voievod Ștefan cel Mare cinstit de credincioșii din parohia Sintea Mică

În ziua de pomenire a Sfântului Voievod Ștefan cel Mare, credincioșii parohiei Sintea Mică, s-au adunat pentru ai aduce cinstea cuvenită acestui ,,atlet al lui Hristos’’după cum a fost numit de către papa Papa Sixt al IV-lea.

După ce s-a savârşit Sfânta Liturghie, a cărei inimă o constitutie Sfânta Euharistie, Euharistia (ευχαριστία, ή) însemnând în fapt mulţumire, multumire i-am adus și noi Sfântului Ștefan cel Mare, pentru întregul aport pe care l-a avut în apărarea întregii creștinătăți, făcând o procesiune cu sfânta sa icoană.

În cadrul aceleiaşi slujbe s-a sfinţit si drapelul national care a fost urcat pe turnul bisercii pentru a ne aduce aminte de jertfa celor ce au luptat pentru credinţa ortodoxă şi identitatea noastră naţională.

Evenimentul s-a încheiat cu o masă frăţească, moment prielnic pentru a se inchega o mai bună comuniune în cadrul micii noastre comunități.

Pr. Cristian Cosma