CERC PASTORAL MISIONAR PAROHIA ZĂRAND

Marți, 19 septembrie 2023, Parohia Zărand, din Protopopiatul Arad, a găzduit întrunirea preoţilor din cadrul Cercului pastoral-misionar Zărand, coordonați, din încredințarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Timotei al Aradului, de către Preacucernicul Părinte Nicolae Rădulescu, preot paroh la Parohia Sântana I.Întrunirea a început la ora 17, în biserica parohială, după care preoţii prezenţi s-au retras la Oficiul parohial, unde s-au purtat discuţii pe tema referatului susţinut de către părintele Romică Confideratu, de la Parohia Zărand. În referatul prezentat, ,,Rolul expierenței bătrânilor în viața parohiei, părintele Romică Confideratu a vorbit despre bătrânețe din perspectiva Sfintei Scripturi, dar și din punct de vedere sociologic.  S-a vorbit și despre bătrânețe ca stare fizică, dar și spirituală, despre bătrânii tineri și despre bătrânii îmbătrâniți, despre realitățile cu care se confruntă ,,seniorii” societății, despre marginalizare și asistare, dar și despre importanța lor în viața societății, a familiei și a Bisericii. În luările de cuvânt, preoţii prezenţi şi-au adus aportul în dezbaterea temei, iar prezența a trei preoți pensionari, prin intervențiile lor au făcut discuțiile mult mai interesante.

La finalul discuţiilor, preotul paroh Romică Confideratu a mulţumit preoţilor care au participat la acest moment important din viaţa comunităţii pe care o păstoreşte. Seara s-a încheiat cu o agapă frăţească.

Preot Adrian Crainic