Cerc pastoral la Parohia Căprioara

Duminica a XXI-a  dupa Rusalii a fost prilej de mare sarbatoare pentru credinciosii din parohia Caprioara, aceasta din cel putin doua motive:in primul rand, datorita faptului ca in aceasta duminica, in biserica satului, s-a organizat cercul pastoral misionar, conform programarii,ocazie cu care s-a savarsit Taina Sfantului Maslu de catre un sobor de preoti din arealul Cercului misionar Savarsin; iar in al doilea rand pentru ca data de azi 13 octombrie este ajunul hramului bisericii “Cuvioasa Parascheva”.

Inca de dimineata la Sfanta Liturghie am avut in mijlocul nostru pe parintele pensionar Mili Mihai, caruia i s-au mai adaugat la Sfantul Maslu: pr.ic.stav. Madaluta Calin-coordonator de cerc- parohia Savarsin,pr.ic.Cravet Catalin-parohia Rosia Noua, pr.Trif Fabius- parohia Corbesti, pr.ic.stav. Dimitriu Stefan-parohia Petris,pr.ic. Balanescu Ionel-parohia Ilteu, pr. Gheorghe Ile-parohia Varadia, pr.Blaga Casian -parohia Julita,pr. Marionti Dumitru-parohia Lupesti,pr.ic.stav.Volungan Eugen-parohia Ostrov, precum si pr.Suba Florin -parohia Pojoga,protopopiatul Deva.

La vremea cuvenita pr. Cravet Catalin a sustinut un bogat cuvant de invatatura facand referire la Pilda semanatorului ca o punte de legatura catre hramu bisericii din Caprioara,amintind in acest context ca anul acesta credinciosii impreuna cu preotul paroh au sadit samanta credintei in ocrotitoarea lor Cuv. Paraschiva, in pamantul cel bun al bisericii lui Hristos, asteptand ca  peste patru ani -2023-(asa cum Mitropolia Moldovei si Bucovinei a confirmat oficial) sa rodeasca evlavia acestor credinciosi prin aducerea unui odor de mare pret la biserica ortodoxa din localitate, si anume, un acoperamant al Cuvioasei Parascheva de la Iasi,pentru a se pastra aici spre inchinare si aducere aminte a evlaviei credinciosilor de pe aceste meleaguri si din acest veac.

La final preotul paroh Suba Laurentiu Ioan a multumit lui Dumnezeu pentru” toata darea cea buna si pentru tot darul cel desavarsit”,oficalitatilor locale si centrale pentru buna colaborare institutionala, respectiv d-lui primar al Comunei Savarsin Vodicean Ioan, de asemenea colegilor preoti care au luat parte la comuniunea frateasca din aceasta zi si bineinteles credinciosilor prezenti la impreuna-rugare in aceasta frumoasa duminica a inceputului de toamna.

Daca la sfintele slujbe din aceasta zi credinciosii s-au indulcit sufleteste de rugaciune si de cuvantul lui Dumnezeu predicat de slujitorii altarului,la incheierea zilei de rugaciune,toti credinciosii prezenti au fost cinstiti, cu ocazia acestui eveniment deosebit ,cu prajituri si cozonac spre a se indulci si trupeste de aceasta data, simtind astfel pe deplin bucuria comuniunii in Hristos si in Biserica Sa.

Pr.ic.stav.Suba Laurentiu Ioan