Praznicul Sf. M. Mc. Dimitrie, Izvorâtorul de Mir – izvor de bucurie duhovnicească pentru credincioșii Parohiei Vladimirescu I

Praznicul Sfântului Mare Mucenic Dimitrie, Izvorâtorul de Mir, ocrotitorul bisericii ortodoxe din Vladimirescu și, deci, al Parohiei Ortodoxe Române Vladimirescu I, a prilejuit momente de înălțare duhovnicească, spirituală și culturală pentru credincioșii acestei parohii, precum și pentru invitații prezenți.

Ziua a debutat cu săvârșirea slujbei Utreniei, urmată de Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, săvârșită de un sobor de preoți și diaconi, din care au făcut parte Preacuviosul Părinte protos. dr. Iustin Popovici, consilier cultural al Arhiepiscopiei Aradului, Preacucernicul Părinte arhid. dr. Paul-Tiberiu Ardelean, inspector eparhial, Preaonoratul Părinte Florin Olteanu, protopop de Gyula, Preacucernicul Părinte prof. Pompiliu Gavra, directorul Seminarului Teologic Ortodox din Arad, precum și Preacucernicii Părinți Dacian-Emilian Nan și Sergiu-Vlad Sandu, profesori ai Seminarului arădean, Iov Orădan, fost protopop al Aradului, Călin Teuca, fost director al Seminarului arădean, precum și alți preoți.

 Preacuviosul Părinte Iustin Popovici a rostit și cuvântul de învățătură, articulat în jurul temei mirului izvorât de moaștele Sfântului prăznuit astăzi și de semnificațiile acestuia în viața creștinilor, transmițând și binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop dr. Timotei Seviciu al Aradului.

La slujbă au participat și domnul Ioan Crișan, primar al comunei Vladimirescu, domnul Mihai Mag, viceprimar, doamna prof. Daniela Rus, director al Școlii Generale Vladimirescu, alte oficialități.

Răspunsurile liturgice au fost asigurate de corul Seminarului Teologic Ortodox din Arad, condus de domnul profesor Marius Lăscoiu.

După încheierea Sfintei Liturghii s-a săvârșit slujba de Te Deum de mulțumire pentru binefacerile primite de la Dumnezeu, apoi toți cei prezenți, purtând Sfânta Cruce, prapori și icoana Sfântului Mare Mucenic Dimitrie, au plecat în procesiune spre Casa de Cultură a Comunei Vladimirescu, unde au asistat la un spectacol de înaltă ținută artistică, plin de încărcătură emoțională, oferit de Orchestra „Rapsozii Zarandului”, condusă de Maestrul Petrică Pașca, soliste fiind doamnele Cornelia Căprariu-Roman și Malvina Nagy, abordând un repertoriu specific momentului, incluzând suite instrumentale, dar și piese cu tematică religioasă sau patriotică. Un moment de mare tensiune emoțională a constituit micro-recitalul susținut de Maestrul Petrică Pașca, dedicat mentorului său, regretatul Dumitru Fărcaș, în chiar ziua prăznuirii Sfântului Dumitru (cum e cel mai adesea cunoscut Sf. Dimitrie în zonele rurale ale Ardealului, Maramureșului, Crișanei și Banatului) – incluzând doar lucrări din repertoriul artistului omagiat.

Au evoluat apoi două ansambluri de dans folcloric: „Florile Mureșului”, sub instruirea lui Adrian Balog, respectiv „Zarandul”, de la Palatul Copiilor din Arad, coordonat de Maestrul coregraf Vasile Peri, cele două formații asigurând nivelul ridicat al spectacolului, spre încântarea celor prezenți.

Manifestările s-au încheiat cu agapa frățească, la sala de mese a Casei de cultură din Vladimirescu.

Părintele paroh a coordonat, alături de câțiva membri ai Consiliului Parohial, oferirea meniului din această zi și copiilor aflați la Casa de tip familial „David” din Vladimirescu (din cadrul DGASPC Arad).

Pr. Prof. Codin Șimonca-Oprița