Preacuviosul Părinte Dionisie Ignat va conferenția la Arad

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, Preacuviosul Părinte Protosinghel Dionisie Ignat va conferenția joi, 17 octombrie 2019, la Sala „Ferdinand” a Primăriei Aradului. Conferința publică este închinată Anului Omagial în Patriarhia Română: „De la hainele satului, la haina cerului”.

Părintele Dionisie este duhovnicul Mănăstirii „Sf. Ilie” din Albac, persoană a bucuriei, preotul pregătit să dăruiască bucurie numeroșilor pelerini ce poposesc în mănăstirea pe care a clădit-o prin rugăciune și dăruire. Duhovnicul Dionisie este un exemplu filocalic de naturalețe, de dialog firesc și de neptică simplitate ce împărtășește pace, nădejde și mângâiere. Conferința va începe la ora 18. Intrarea liberă.
Arhim. Teofan Mada, vicar administrativ eparhial