Cerc pastoral-misionar în Parohia Bocsig

Duminică 3 noiembrie 2019 de pomenirea Așezării moaștelor Sfântului Mare Mucenic Gheorghe în Lida, Biserica cu Hramul „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din Parohia Bocsig, la invitaţia Pr. Paroh Teodor – Terentie Dragoș a găzduit întâlnirea preoților Cercului Pastoral Misionar Ineu, coordonați din încredințarea Înaltpreasfințitului Dr. Timotei, Arhiepiscop al Aradului, de Părintele Călin Negruţ din Parohia Gurba, secretar al Protopopiatului Ineu.

Bucuria serii a început cu Taina Sfântului Maslu, săvârşit de un sobor de preoți din care au făcut parte Pr. Călin Negruț, Coordonatorul Cercului, Părintele Arhidiacon Florin Sirca – Inspector de Religie în cadrul Inspectoratului Școlar Județean Arad, Pr. Gheorhe Mance – Parohia Iermata, Pr. Moise Nica – Parohia Șomoșcheș, Pr. Petru Lazea – Parohia Cermei,  Pr. Mircea Oală – Parohia Șicula, Pr. Constantin Ilica – Parohia Apateu, Pr. Ștefăniță Muț – Parohia Seleuș, Pr. Radu Belle – Parohia Chereluș, Pr. Ciprian Sălăvăstru – Parohia Moțiori, Pr. Andrei Slăv – Parohia Berechiu și Pr. Paroh Teodor Dragoș.

Părintele Inspector Florin Sirca, ne-a pus la suflet un cuvânt de învățătură plecând de la tâlcuirea rugăciunii a șasea și a unui tropar din rânduiala Tainei Sfântului Maslu, făcând legătura dintre cei adormiți pomeniți în Sâmbăta moșilor de toamnă și Evanghelia zilei care prezintă pilda bogatului nemilostiv și a săracului Lazăr. De asemenea, Părintele Arhidiacon, a subliniat faptul că nu bogăția este păcat sau sărăcia virtute, ci modalitatea în care lucrăm sau nu lucrăm cu acestea la dobândirea vieții veşnice.

Pr. Paroh Teodor – Terentie Dragoș, în conformitate cu Anul comemorativ al Patriarhilor Nicodim Munteanu şi Iustin Moisescu şi al traducătorilor de cărţi bisericeşti în Patriarhia Română a susținut referatul cercului, cu tema: „Patriarhul Iustin Moisescu, înţelept apărător al Bisericii” în care a creionat câteva direcţii şi aspecte din viaţa celui de al patrulea patriarh al României, şi cum acesta a dat dovadă de apologet al lui Hristos şi al Bisericii Sale.

După desfătarea duhovnicească primită prin cuvintele de învăţătură, a sosit rândul elevilor de la Şcoala Gimnazială „Vasile Pop” Bocsig, coordonaţi de Doamna Profesoară Claudia Bun să ne mângăie auzul, interpretând din frumoase glasuri de copii un buchet de pricesne.

 La final, preotul paroh Teodor Dragoș a adus mulțumire Bunului Dumnezeu pentru această seară duhovniocească, Părintelui Inspector, preoților împreună slujitori și rugători, Consiliului și Comitetului Parohial, Oficialităţilor locale în frunte cu Doamna Primar Teodora – Felicia Abrudean și tuturor credincioșilor care au participat la acest eveniment al parohiei, seara încheindu-se cu o agapă frățească oferită de parohia gazdă.

Pr. Ciprian Petru Sălăvăstru

Parohia Moțiori