Elevi arădeni în pelerinaj pe plaiuri maramureșene

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Timotei și la inițiativa domnului profesor Marius Lăscoiu-Martin, profesor de Muzică bisericească la Seminarul Teologic Ortodox din Arad, în zilele 2 și 3 noiembrie, 20 de elevi seminariști alături de 8 elevi ai Liceului Național de Informatică, au avut prilejul de a participa la un pelerinaj în județele: Bihor, Satu Mare și Maramureș.

Aceștia au vizitat următoarele locuri: Mănăstirea Sfintei Cruci din Oradea, Mănăstirile Rohia, Petrova, Bârsana și Săpânța-Peri din Maramureș ; Memorialul Victimelor Comunismului și Rezistenței din Sighetu Marmației și Cimitirul Vesel din Săpânța.

Preacuviosul Părinte Protos. Agaton Oprișan, starețul Mănăstirii Petrova, i-a primit cu brațele deschise pe elevii arădeni, care au participat la slujba de priveghere (Sâmbăta seara) și au oferit răspunsurile la Slujba Sfintei Liturghii.

Elevii au fost însoțiți de domnul secretar Drăgan Cătălin-Iulian și de un grup de părinți.

Acest pelerinaj a umplut sufletele tuturor celor prezenți de bucurie duhovnicească.

David Chasciar şi Georgiana Mateș – elevi seminariști