PROCESIUNE CU SFINTELE ICOANE  ÎN PAROHIA ȘILINDIA

În prima duminică a Postului Mare credincioșii Parohiei Șilindia au prăznuit Duminica Ortodoxiei cu multă bucurie, la slujbă aducând fiecare câte o icoană pe care au ținut-o în mână în timpul Sfintei Liturghii.
După slujbă, toată suflarea ortodoxă, a plecat, în glasul clopotelor, în procesiune cu sfintele icoane prin localitate, oferind astfel un bun exemplu de mărturisire a dreptei credințe.
În fața tuturor icoanelor s-a aflat icoana Maicii Domnului Paramythia (Mângâietoarea), care a fost purtată, pe rând, de copii, tineri și mai mulți credincioși.
Procesiunea s-a încheiat în fața primăriei, unde domnul primar, Rovin Mariș, a așteptat cu bucurie mulțimea de credincioși, oferindu-le acestora o mică agapă frățească.
Preotul paroh, Gabriel Streulea, a mulțumit credincioșilor pentru participare și pentru dragostea arătată față de Biserică, exprimându-și bucuria pentru acest eveniment realizat împreună pentru al patrulea an consecutiv.