Începutul anului şcolar 2022-2023 la Seminarul Teologic Ortodox Arad

La Seminarul Teologic Ortodox din Arad, ca și în celelalte unități din țară, anul școlar 2022-2023 a început în ziua de 5 septembrie 2022. Mai întâi a fost săvârșită slujba Te Deum de început de an școlar, de către P. Cuv. Părinte Dr. Iustin Popovici, consilier cultural în cadrul Arhiepiscopiei Aradului, alături de Pr. Prof. Dacian Emilian Nan şi Pr. Prof. Codin Şimonca-Opriţa, în prezența Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Timotei și a reprezentanților celor două universităţi arădene.

La finalul slujbei, P. Cuv. Părinte Dr. Iustin Popovici a citit mesajul Preafericitului Părinte Patriarh Daniel la început de an şcolar 2022-2023, urmat de cuvântul ţinut de doamna Prof. Veronica Sirca, Inspector Şcolar la Inspectoratul Şcolar Judeţean Arad.

Părintele Arhid. Călin Teuca, directorul Seminarului Teologic Ortodox Arad a rostit un cuvânt de bun venit tuturor, îndemnându-i pe elevi să nu uite importanța alegerii pe care au făcut-o.

La acest eveniment au fost prezenţi doamna rector Ramona Lile, domnul prorector Teodor-Florin Cilan din partea Universităţii “Aurel Vlaicu” Arad, doamna Conf. Univ. Dr. Casiana Boru, decanul Facultăţii de Medicină, reprezentantă a  Universităţii de Vest „Vasile Goldiş” Arad şi P. Cuv. Părinte Nicolae Tang din partea Facultăţii de Teologie Ortodoxă “Ilarion V. Felea” Arad.

Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Timotei a încununat discursurile ţinute, vorbind despre relaţia dintre elev şi dascăl, care trebuie să fie asemenea relaţiei dintre ucenic şi apostol, încurajând şi binecuvântând tinerii elevi pentru noul început de an şcolar, care coincide cu începutul Anului bisericesc.

Prof. Cătălin-Iulian Drăgan, Seminarul Teologic Ortodox Arad